Premier Morawiecki: Donald Tusk nie chce demokracji, lecz władzy, marzy mu się pozycja dyktatora
- Donald Tusk na sztandarach ma demokrację, Konstytucję, ale w głębi serca marzy mu się pozycja dyktatora - powiedział w najnowszym podkaście premier Mateusz Morawiecki. - Jednym słowem pragnie unieważnić referendum rozpisane w Sejmie zgodnie z Konstytucją. Co jeszcze unieważni? Wybory parlamentarne, które przegra?- pytał retorycznie.
2023-08-21, 00:30
- W środę Donald Tusk rzucił rękawicę naszej demokracji i jej instytucjom. Pokazał PO jako partię z gruntu antydemokratyczną - powiedział premier Donald Tusk w najnowszym podkaście. Dodał, że jesienne głosowanie będzie "wyborem między demokracją a systemem, w którym głos jednego człowieka ma moc unieważnienia głosu milionów".
Szef rządu skomentował w ten sposób słowa lidera PO ze środy, gdy ten, po posiedzeniu rady krajowej PO, mówił: "uroczyście przed wami unieważniam to referendum. To referendum jest nieważne w najgłębszym i najszerszym tego słowa znaczeniu. Niektórzy udają, że jest to gra polityczna, a PiS robi sobie kampanię za państwowe pieniądze".
"Marzy mu się pozycja dyktatora"
- Tusk nie chce demokracji, lecz władzy. Na sztandarach ma demokrację, Konstytucję, ale w głębi serca marzy mu się pozycja dyktatora. Tusk jednym słowem pragnie unieważnić referendum rozpisane w Sejmie zgodnie z Konstytucją. Co jeszcze unieważni? Wybory parlamentarne, które przegra? To słowa kogoś, które swoje "widzimisię" chciałby narzucić milionom Polaków. Historia dobrze zna sytuacje, w których słowa wodza zyskiwało moc, by unieważnić literę prawa. To jest przecież powrót do tzw. zasady wodzostwa Führerprinzip, wprost utożsamiającej wolę przywódcy z prawem - ocenił Mateusz Morawiecki.
Dodał, że "opozycja, która nazywa siebie demokratyczną uderza w same podstawy porządku konstytucyjnego w Polsce i jest z gruntu niedemokratyczna”.
REKLAMA
- My traktujemy wolę narodu jako zobowiązanie, oni - mam wrażenie - traktują wolę narodu jako problem do obejścia. Dlatego powinniśmy używać prawidłowego zwrotu, przynajmniej w odniesieniu do PO, opozycja antydemokratyczna - podsumował premier.
Referendum razem z wyborami
Sejm przyjął w czwartek uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego, o podniesienie wieku emerytalnego, o likwidację bariery na granicy z Białorusią oraz o relokację migrantów.
Posłuchaj
PiS stawia na tematykę bezpieczeństwa w swej kampanii wyborczej. Pod hasłem "Bezpieczna przyszłość Polaków" politycy formacji rządzącej będą mówić o bezpieczeństwie nie tylko militarnym i wewnętrznym, ale też energetycznym, socjalnym i gospodarczym. Z tą tematyką wiążą się tez pytania referendalne - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:50
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- "Nie" dla likwidacji bariery na granicy z Białorusią. Prezes PiS: to odpowiedź ludzi rozsądnych
- Miażdżące wyniki sondażu. Polacy jednoznacznie sprzeciwiają się przymusowej relokacji migrantów
- Referendum wiążące dla rządu. Prof. Grabowska: nie może przyjąć aktu UE, który jest sprzeczny z wynikiem
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Marek Ast gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA